Lucie Horsch blokfluit en muzikale leiding
Kati Debretzeni concertmeester
Dirigent Klaas Stok
Concertmeester Alexander Janiczek
Koor NDR Vocal Ensemble
Robin Johannsen sopraan
Esther Kuiper mezzo-sopraan
James Way tenor
Nicholas Mogg bariton
Händel/Mozart Der Messias, K. 572 (Wien 1789, pub. 1803)
Beleef Händels kerstklassieker deze december zoals je hem niet vaak hoort. Het Orkest van de Achttiende Eeuw brengt de Messiah in de bewerking van Wolfgang Amadeus Mozart. In deze versie krijgt het geliefde meesterwerk een extra scheutje dramatiek en een groter orkest met instrumenten die in Händels tijd nog niet bestonden. Je luistert naar Händel terwijl het tevens op en top Mozarts is; de klassieke stijl die tot het kernrepertoire van het orkest behoort. En het was dankzij Mozart dat de Messiah ook op het Europese vasteland een echte klassieker werd, een status die al meer dan twee eeuwen onveranderd is.
O18c bundelt de krachten met het gerenommeerde NDR Vokal ensemble uit Hamburg, onder leiding van de Nederlandse dirigent Klaas Stok. Dat wordt een bijzondere ontmoeting, want het koor is zelden in Nederland te horen.
Samen met internationale topsolisten wordt het een feestelijk concert voor de kerstperiode: vertrouwd en verrassend tegelijk.
Benjamin Perry Wenzelberg dirigent
Dutch National Opera Academy
Anja Kühnhold regisseur
Anna Sophia Blersch kostuumontwerp en scenografie
Joseph Haydn Il mondo della luna, Hob. XXVIII:7
“Flitsend en overtuigend, met prachtige accenten, klinkende details en prima tempi”
– Trouw over Benjamin Perry Wenzelberg en O18c in Le nozze di Figaro (2025)
Beleef de muziek van Joseph Haydn zoals je dat maar weinig hoort. Na het succes van 2025 speelt het Orkest van de Achttiende Eeuw opnieuw een opera van Haydn: Il mondo della luna. Zijn operawerk is (onterecht) minder bekend dan zijn symfonieën of strijkkwartetten, en zijn een ware muzikale ontdekking die niet vaak te horen is. Het Orkest blinkt uit in de muziek van Haydn en brengt deze sprankelende komedie tot leven met hoorbaar speelplezier, 250 jaar na de première in paleis Esterházy in het huidige Hongarije.
De muzikale leiding is in handen van Benjamin Perry Wenzelberg, artistiek partner van O18c, die al eerder met verve opera’s van Haydn en Mozart dirigeerde bij het orkest.
De cast bestaat uit getalenteerde jonge zangers van de Dutch National Opera Academy, in een regie van Anja Kühnhold
Richard Egarr dirigent
Ian Bostridge tenor
Anna Prohaska sopraan
Sommer Ulrickson regie/choreografie
TBC dansers
Monteverdi Il Combattimento di Tancredi e Clorinda
En andere werken van onder anderen Monteverdi en Gesualdo
Een man ontwaakt en knippert met zijn ogen. Hij herinnert zich wat er gebeurd is – of was het een droom? In deze indringende productie versmelten liefde, schuld en geweld tot een koortsachtige droom. Het leven van de beruchte componist-moordenaar Gesualdo en Monteverdi’s compositie Il Combattimento di Tancredi e Clorinda, over een ridder die zijn geliefde dood omdat hij haar niet herkent in harnas, vormen de inspiratiebronnen voor dit programma.
Sopraan Anna Prohaska en tenor Ian Bostridge zijn de gidsen door dit labyrint van echte en valse herinneringen, waarin identiteit en grenzen vervagen en continu verschuiven. Twee dansers begeleiden de zangers op hun zoektocht naar een gepast slot voor hun verhaal. Het verhaal van twee geliefden raakt ook thema’s aan als polarisatie, de veelzijdigheid van identiteit, en het onderbewuste.
Het Orkest van de Achttiende Eeuw speelt Monteverdi’s Combattimento als muzikale kern van dit programma, onder leiding van Richard Egarr. Daarrond spelen ze werken uit de Italiaanse barok van Monteverdi, Gesualdo en andere componisten. Het orkest wordt ook onderdeel van het drama. In een regie van Sommer Ulrickson ontstaat zo een aangrijpende voorstelling over eeuwige vraagstukken als liefde en schuld.
Patrick Ayrton dirigent en klavecimbel
Alexander Janiczek concertmeester
Side by side 2027 concentreert zich op werken van Rameau.
Elk jaar slaat Het Orkest van de Achttiende Eeuw de handen ineen met studenten van de Oude Muziek afdeling van het Koninklijk Conservatorium Den Haag. Het resultaat al niet alleen geweldig om te horen; het is tevens een onvergetelijke leerervaring voor de studenten, en voor onze musici.
Rachel Podger viool en muzikale leiding
Nicola Boud Klarinet
Hugo Rodríguez Arteaga Fagot
Alexander Janiczek concertmeester
Mozart fagotconcert in Bes groot, K. 191/186e
Mozart vioolconcert No. 4 in D groot, K. 218
Pauze
Mozart Adagio in E groot voor orkest en viool, K. 261
Mozart Klarinetconcert in A groot, K. 622
Het Orkest van de Achttiende Eeuw viert Mozart in al zijn veelzijdigheid, met de gerenommeerde violiste Rachel Podger als muzikale leider én soliste. In dit feestelijke programma staat de sprankelende energie van Mozarts concerti centraal.
Podger schittert in een van Mozarts geliefde vioolconcerten en daarnaast treedt een aantal orkestleden naar voren als solist in andere concerti van Mozarts hand. Daar hoort ook het prachtige en ontroerende klarinetconcert bij.
Samen brengen de musici een programma dat de rijkdom van Mozarts muziek voor solist en orkest laat horen, van virtuoze solo’s tot bruisend samenspel, zowel in vroege als in late werken uit Mozarts oeuvre. Met de kenmerkende levendigheid van O18c belooft dit concert een avond vol muzikale vreugde en verfijning te worden.
Jakob Lehmann dirigent
Olga Pashchenko fortepiano
In 2027 is het 200 jaar geleden dat Beethoven overleed. Reden voor een feestje? In ieder geval reden voor Het Orkest van de Achttiende Eeuw om Beethoven een maand lang in de spotlight te zetten. Onder leiding van Jakob Lehmann, jonge dirigent die in hoog tempo internationaal furore maakt, speelt het orkest Beethovens derde en zevende symfonie.
Pianist Olga Pashchenko soleert in Beethovens derde en eerste pianoconcert. Pashchenko is één van de meest veelzijdige pianisten van dit moment en is artistiek partner van O18c Samen nemen ze alle pianoconcerten van Beethoven op voor Alpha Classics.
Voor het Orkest van de Achttiende Eeuw is Beethoven iconisch: deze muziek behoort tot het kernrepertoire waarin het orkest groot werd en wereldwijd naam maakte. In dit jubileumprogramma komen traditie en toekomst samen in revolutionair repertoire dat weer springlevend klinkt.